
Campagne ‘Trommel zonder rommel’ gestart
Algemeen 487 keer gelezenWAALRE - Alle vijf de basisscholen in Waalre zijn op maandag 1 september gestart met de campagne ‘Trommel zonder rommel’. Wethouder Kees Vortman opende de campagne in basisschool de Drijfveer en nam daar, samen met groep 5/6 van juffrouw Faja, deel aan een lunch. Doel is kinderen en ouders bewust te maken hoe belangrijk het is ‘s morgens goed te ontbijten en een gezonde lunch mee naar school te nemen.
Door Wilma Stofmeel
De gemeente Waalre doet de campagne in samenwerking met 7 andere gemeenten in de regio Zuidoost-Brabant en de campagne is een onderdeel van een regionale samenwerking tussen JOGG-gemeenten (Gezonde jeugd, Gezonde toekomst).
Wethouder Vortman: “De campagne gaat over bewustwording: hoe eet je gezond, hoe leef je gezond. Er zijn ouders in Nederland, die geven kinderen geen eten mee. Of er zit allerlei snoep in hun trommeltje. Dat creëert ongezond eten en overgewicht. Ieder jaar komt naar buiten dat kinderen weer zwaarder zijn geworden. Dat betekent dat ze niet lekker in hun vel zitten en gezondheidsklachten krijgen. Dat leidt tot concentratieproblemen bij de kinderen en het meekomen in de klas. Het kind gaat daardoor achteruit en stopt in de ontwikkeling. Dit gaat ten koste van de sfeer in de klas. Kinderen die te veel suikers eten kunnen hyperactief zijn.”
Tips op social media
Het is voor ouders heel gemakkelijk om een peperkoek mee te geven, terwijl er ook veel gezonde dingen zijn. Op Instagram en andere social media zijn allerlei tips te vinden. Wethouder Vortman: “ Het kan niet leuk zijn, wanneer je naast elkaar zit, en je kijkt in je trommeltje met twee gezonde bruine boterhammen met worst en je buurman heeft allerlei snoepjes en boterhammen in hartjes gesneden, besmeerd met zoetigheid. Die ongelijkheid in de klas is ook groot. Het is ook iets van deze tijd dat ouders op Instagram delen hoe mooi het broodtrommeltje van hun kind er uitziet. Het is opbieden tegen elkaar.”
Goed voorbeeld
Basisschool de Drijfveer is een goed voorbeeld van hoe je de leefomgeving op school gezond houdt. Juffrouw Faja: “Ik zie dagelijks wat de kinderen eten. Het is heel gevarieerd wat zij hebben, want er zitten kinderen van verschillende culturen op school. Het is heel leuk om te zien wat ze meebrengen. Wat wij zien als avondeten, bijvoorbeeld een curry, dat brengen kinderen mee als lunch, terwijl een ander kind een boterham met pindakaas heeft. De meeste kinderen nemen water mee, sommigen ranja en er zijn er die een fruitdrankje meenemen. Er zijn kinderen die ‘s morgens niet ontbijten en dat is op een gegeven moment te merken. In de ochtend krijgen ze een dip. Ik bespreek dat ook met de ouders, dat het echt helpt als het kind eerst eet. De kinderen zijn helemaal gewend aan de verschillende geuren van het eten, daar hoor je ze nooit over. Soms, bij de kleintjes willen ze wel eens van elkaars eten proeven.”
Geen snoep of koekjes
De kinderen mogen geen snoepje of koekjes in de trommel hebben, maar in de lerarenkamer staan wel potten met snoep. Juffrouw Faja: “De kinderen trakteerden vaak op tasjes met allerlei snoep en nog iets daarbij. Dit jaar hebben we besloten dat er niet meer wordt getrakteerd, ook niet op speelgoed. Nu gaan we als er een jarige is, naar diens klas en mogen alle kinderen één snoepje uit de snoeppot nemen. Bij het snoep letten we er op dat er geen varkensvlees in is verwerkt. De jarige krijgt een verjaardagskaart waarop alle juffen iets hebben geschreven. Die potten staan wel in onze kamer, maar ons team eet absurd gezond. We brengen graag ons eigen eten mee. Dat kan bij de ene een salade zijn, ik neem graag de kliekjes van de vorige dag mee en anderen nemen broodjes met avocado en allerlei dingen mee. Met kerstmis maken we een lijst waarop we zetten wat iedereen mag mee brengen. Ouders schrijven zich daar op in. We zorgen dat het gevarieerd genoeg is, dat er geen varkensvlees in zit, houden rekening met allergieën en dat het niet alleen maar allerlei toetjes zijn. Ter afsluiting van deze campagne gaan we met de kinderen naar het Bakkerijmuseum. Daar leren de kinderen waar brood vandaan komt en gaan ze ook zelf een broodje bakken.”
Tijdens deze lunch werden lunch-trommel-boekjes aan de kinderen uitgedeeld. Daarin staan tips, recepten en weetjes over gezonde lunchopties. Bij supermarkten van Albert Heijn, Jumbo en Lidl is de campagne ook zichtbaar. Daar zijn de boekjes ook te vinden én bij verschillende producten hangen kaartjes die helpen om gezonde keuzes te maken.
Wethouder Vortman: “Ouders zijn terecht betrokken bij de opvoeding van hun kind en hoe het op school gaat. Er is ingeslopen dat kinderen het naar hun zin moeten hebben, dat ze vertroeteld moeten worden. Dat uit zich bij sommige ouders door te verwennen met verkeerde dingen die in de broodtrommel gaan. ‘Trommel zonder rommel’ betekent: beste kinderen, geachte ouders, ben je er van bewust, het is hartstikke goed gezond eten mee naar school te nemen en goed te eten. Laat alle andere rommel gewoon weg.”
Meer informatie: www.trommelzonderrommel.nl















