Ervaringsdeskundige Freek Smit en dieptepsycholoog Hanneke van den Broek
Ervaringsdeskundige Freek Smit en dieptepsycholoog Hanneke van den Broek Yvonne Leijten

Ervaringen uitwisselen in de Vergeetgroep

Algemeen

WAALRE - In 2023 organiseerde Daan van der Vleuten, coördinator welzijnswerk Goed voor Mekaar Waalre, samen met ervaringsdeskundige Freek Smit, de Vergeetgroep. Mantelzorgers van partners met dementie komen een keer in de maand bij elkaar in Het Huis van Waalre om zorgen en ervaringen uit te wisselen. 

Door Wilma Stofmeel

Door de vergrijzing en doordat mensen ouder worden, neemt het aantal mensen met dementie toe en blijkt er grote behoefte te zijn aan een praatgroep voor mantelzorgers. Nu, ruim een jaar later is er al besloten een tweede groep te starten. Hanneke van den Broek, dieptepsycholoog en coach, is het team komen versterken.

In eerste instantie zou er spraken zijn van een praatgroep voor mantelzorgers van een partner met Parkinson en mantelzorgers van partners met dementie. Daan van der Vleuten: “In de praktijk bleek het proces van Parkinson en dementie te ver uit elkaar te liggen. Er is toen besloten dat de groep met Parkinson partners beter aan kan sluiten bij een praatgroep in Veldhoven. Maria van Engelen die actief is met het Alzheimercafé attendeerde mij op Freek Smit die zijn vrouw verloor aan dementie. Als ervaringsdeskundige en met zijn band met zorg in de technische sfeer, kan hij veel betekenen voor de Vergeetgroep.”

Doel Vergeetgroep

In het Alzheimer café krijgen de deelnemers meer algemene informatie. Het doel van de Vergeetgroep is dat mantelzorgers hun zorgen en problemen kunnen delen. Freek Smit: “Toen mijn vrouw in 2011 de diagnose dementie kreeg waren er veel open deuren. Dankzij mijn achtergrond in de technische zorg kon ik veel zelf doen. Ik wil de zorg in de wereld van dementie aangenamer maken. Tijdens de gesprekken in de Vergeetgroep werd er bij stilgestaan dat de wereld rondom de mantelzorger en de partner kleiner werd. Ik realiseerde me toen dat er in de loop van tijd ook bij mijn vrouw steeds meer vriendinnen afhaakten. Die wisten geen weg met haar dementie. Vandaag wisselden we ervaring uit hoe initiatief te houden om niet geïsoleerd te raken. Er was herkenning van gelijkgestemden, we gaven tips voor hulpmiddelen en leerden van elkaar. De volgende keer gaan we praten over huisvestigingsmogelijkheden zoals ‘Het andere wonen’ in de Molenstraat.”

Tweede kartrekker

Er bleek grote behoefte te zijn aan een praatgroep, er kwamen steeds meer aanmeldingen. Van der Vleuten en Smit overlegden samen. Ze wilden geen wachtlijst en plaatste een oproep in de krant voor een tweede kartrekker. Daar reageerde Hanneke van den Broek op: “De oproep kwam voor mij op het juiste moment. Vanuit mijn vakgebied ken ik de regelgeving, nu ga ik werken aan wat er leeft onder de mantelzorgers. Daarom willen we geen grote groepen. Een kleine groep voelt veiliger voor de deelnemers en er is tijd om naar elkaar te luisteren. In het begin werd er veel gepraat over de partner, totdat ik vroeg hoe hij of zij zich daar zelf bij voelde. Het doel van de Vergeetgroep is dat de mantelzorger zich kan uitspreken in een veilige omgeving en daardoor meer lucht krijgt. Dat je rustig kunt zeggen dat je wel eens baalt van de situatie. Het is de bedoeling dat Freek en ik ieder een eigen groep hebben, maar bij vakantie of ziekte vallen we voor elkaar in.”

Aanmelden

De Vergeetgroep blijkt nog niet zo bekend te zijn, hoewel er veel behoefte is om met lotgenoten te praten. Wie interesse heeft kan zich aanmelden via Goed Voor Mekaar Waalre. Daarna volgt een voorgesprek met Freek Smit of Hanneke van den Broek, om kennis te maken en je verder te laten informeren. Aanmelden via info@goedvoormekaarwaalre.nl